Hvad koster et plejehjem? Det fulde overblik over priser i 2026
De fleste betaler mellem 3.000 og 7.000 kr. om måneden i husleje på et plejehjem. Her er det fulde overblik over priser, boligydelse og hvad kommunen dækker.
Det korte svar: De fleste beboere betaler mellem 3.000 og 7.000 kr. om måneden i husleje på et plejehjem, plus en servicepakke til mad og rengøring på typisk 3.500–5.000 kr. Den samlede regning ender ofte på 7.000–12.000 kr. månedligt — men en stor del kan dækkes af boligydelse, hvis indkomsten er lav.
Hvad består regningen af?
- Husleje — selve boligen. Følger almenboliglovens regler.
- Servicepakke — mad, rengøring, vinduespudsning, tøjvask. Kommunen fastsætter prisen.
- Personlige udgifter — frisør, tandlæge, tøj, telefoni, medicin (egenbetaling).
- Indskud — depositum ved indflytning, typisk 15.000–35.000 kr.
Hvad betaler kommunen?
Kommunen dækker al pleje og sygepleje — sosu-personale, sygeplejersker, lægebesøg, hjælpemidler. Du betaler kun for det du selv ville have betalt hjemme: bolig, mad, og personlige fornødenheder.
Boligydelse — det vigtigste tilskud
Hvis din pension er lav, kan du få boligydelse som dækker en stor del af huslejen. Som folkepensionist beregnes ydelsen ud fra:
- Din samlede husstandsindkomst
- Husleje (op til et loft)
- Eventuel formue over 974.000 kr. (2026-sats)
En enlig folkepensionist med lav indkomst kan typisk få op til 75–80 % af huslejen dækket. Brug boligydelses-beregneren på borger.dk til et hurtigt overslag.
Friplejehjem — koster det mere?
Nej. Du betaler præcis det samme på et friplejehjem som på et kommunalt — det er lovbestemt. Forskellen er, at friplejehjem drives af f.eks. Diakonissestiftelsen, OK-Fonden eller andre selvejende/private aktører, men finansieringen fra kommunen er den samme.
Skjulte udgifter at være opmærksom på
- Tøjvask: nogle steder indgår det i servicepakken, andre steder betaler du per gang.
- TV-pakke og internet: typisk 250–500 kr./md.
- Frisør og fodterapi: kommer ud på huset, men du betaler selv.
- Aktiviteter og udflugter: egenbetaling per gang.
- Medicin: samme tilskudsregler som hjemme.
Hvad sker der med din pension og bolig?
Du beholder selvfølgelig din folkepension, ATP og evt. arbejdsmarkedspension — pengene udbetales fortsat til din konto. Boligstøtten til dit gamle hjem stopper, når du officielt flytter adresse. Hvis du ejer din bolig, skal den enten sælges eller udlejes — der er ikke noget krav om hvornår.
Eksempel: typisk månedlig udgift
| Post | Beløb |
|---|---|
| Husleje (1-værelse) | 5.500 kr. |
| Servicepakke (mad, rengøring) | 4.200 kr. |
| El, vand, varme | 700 kr. |
| TV + internet | 350 kr. |
| I alt | 10.750 kr. |
| – Boligydelse (eksempel) | –3.800 kr. |
| Netto månedlig udgift | 6.950 kr. |
Hvad så hvis pensionen ikke rækker?
Ingen plejehjemsbeboer i Danmark må ende uden råd til mad og personlige fornødenheder. Hvis indkomsten er for lav, kan du søge personligt tillæg og helbredstillæg hos kommunen. Det er ikke automatisk — du skal selv søge.
Næste skridt
Vil du sammenligne priser konkret? Søg plejehjem i din kommune — vi viser husleje og indskud per plejehjem, hvor data er tilgængelig. Skal du i gang med ansøgningen, så læs Sådan søger du om plejehjem — trin for trin.