Spring til indhold
Boligtilældre

Region Nordjylland

Plejehjem i Mariagerfjord Kommune

8 plejehjem i Mariagerfjord, sorteret efter samlet vurdering. 4 har topvurderingen ★★★★★.

Beboerne i Mariagerfjord Kommune om hjælpen

Ifølge Ældreministeriets brugertilfredshedsundersøgelse fra 2025 er beboernes samlede tilfredshed med den hjælp, de modtager på plejehjemmene i Mariagerfjord Kommune, 4.5 ud af 5 (0.1 over landsplan på 4.4). 61 % er meget tilfredse og 30 % er tilfredse.

Tilfredsheden med maden er 4.1 ud af 5 (ca. på linje med landsplan).

Baseret på 92 besvarelser (svarprocent 43 %). Undersøgelsen er gennemført af Danmarks Statistik for Ældreministeriet. Læs om metode-kritikken.

Hent hele Mariagerfjord-rapporten hos Ældreministeriet (PDF) ↗

Nøgletal for Mariagerfjord Kommune

Beregnet ud fra de 8 plejehjem i kommunen med tilsammen 358 pladser.

Plejekapacitet
12.2 pladser
per 100 borgere over 80 år (2.923 ialt, kilde: Danmarks Statistik)
Median sygefravær
11.0 dage/år
blandt medarbejderne (n=8). Landsmedian: 13 dage/år.
Median husleje
5.875 kr/md
5.2596.853 kr (25-75 percentil, n=6)
Median indskud
14.800 kr
Spænder fra 12.000 til 25.900 kr (n=7)

Sammensætning

  • 6 kommunale
  • 1 andet
  • 1 selvejende
  • 8 af 8 har en samlet stjerne-vurdering baseret på offentlige rapporter

Alle plejehjem i Mariagerfjord

Sorteret efter samlet vurdering (★★★★★ øverst)