Spring til indhold
Boligtilældre

Region Sjælland

Plejehjem i Sorø Kommune

7 plejehjem i Sorø, sorteret efter samlet vurdering. 3 har topvurderingen ★★★★★.

Beboerne i Sorø Kommune om hjælpen

Ifølge Ældreministeriets brugertilfredshedsundersøgelse fra 2025 er beboernes samlede tilfredshed med den hjælp, de modtager på plejehjemmene i Sorø Kommune, 4.1 ud af 5 (0.3 under landsplan på 4.4). 37 % er meget tilfredse og 42 % er tilfredse.

Tilfredsheden med maden er 4.0 ud af 5 (0.1 under landsplan).

Baseret på 63 besvarelser (svarprocent 39 %). Undersøgelsen er gennemført af Danmarks Statistik for Ældreministeriet. Læs om metode-kritikken.

Hent hele Sorø-rapporten hos Ældreministeriet (PDF) ↗

Nøgletal for Sorø Kommune

Beregnet ud fra de 7 plejehjem i kommunen med tilsammen 270 pladser.

Plejekapacitet
13.2 pladser
per 100 borgere over 80 år (2.051 ialt, kilde: Danmarks Statistik)
Median sygefravær
13.4 dage/år
blandt medarbejderne (n=7). Landsmedian: 13 dage/år.
Median husleje
7.024 kr/md
5.4168.440 kr (25-75 percentil, n=7)
Median indskud
13.900 kr
Spænder fra 11.900 til 27.694 kr (n=7)

Sammensætning

  • 5 kommunale
  • 1 friplejebolig
  • 1 selvejende
  • 7 af 7 har en samlet stjerne-vurdering baseret på offentlige rapporter

Alle plejehjem i Sorø

Sorteret efter samlet vurdering (★★★★★ øverst)